Alábbiakban igyekeztem összeszedni azon holmik listáját, amikre egy újszülött érkezésekor szükség lehet. A vélemények, ajánlások saját tapasztalataim alapján készültek, így attól természetesen eltérő vélemények, preferenciák is lehetnek. Mindenki csemegézze ki, a számára érdekes pontokat.
Amikor egy baba megszületik, a rokonok és ismerősök rengeteg haszontalan dologgal képesek elárasztani minket, így kedves szülők ne szégyenljetek babakelengye listát készíteni. Ehhez segítség képpen
jelzést tettem, azon holmik mellé, amit érdemes a listára tenni, mert nagyot nem lehet hibázni. A többi inkább maradjon a Ti választásotok!
Babaszoba:
Bútorok, kiegészítő eszközök:
Babaágy: 60x120-as ágy sokáig elegendő, de célszerű előre látni. Amennyiben sokáig szeretnénk gyermekünket babaágyban altatni, akkor érdemes a nagyobbat választani. A betétre legyünk kényesek. Nekik is jár a kényelmes alvás. Kókusmatrac, vagy nagyon jó minőségű szivacs. Puhát semmiképp ne válasszatok.
Párna: Nem kell! Hacsak nem refluxos (vagy pocakfájós) a babánk. Itt olvashatsz róla miért.
Amennyiben mégis szeretnél, válassz memoria habos párnát.
Takaró: inkább ne! Zsák tökéletesen elég.
Lepedő: gumis a tuti, legalább 3 db belőle. Érdemes beruházni vízzáró matracvédő lepedőbe. Sok kellemetlen folttól tudjuk megkímélni magunkat.
Fejvédő: nem kell. Hidd el kisebb baj érheti, ha beüti fejét a rácsba, mintha alákerül és nem kap levegőt.
Pelenkázó: Szerintem érdemes beruházni, ha van hely a szobában, mert sokkal kényelmesebb egy erre kijelölt helyen, kézmagasságban ápolni gyermekünket, ráadásul masszázsra, közös mondókázásra is szuper hely, mivel egészen közel tudunk hajolni a kis arcához babánknak. Léteznek olyan praktikus megoldások, amelyek klasszikus komódok, egy extra kiegészítővel. Mi a mai napig tárolóként használjuk a gyerekszobában.
Légzésfigyelő: Mindenképpen. Éljünk a lehetőséggel, hogy olyan világban élünk, ahol rendelkezésünkre áll olyan berendezés, amivel ezt az értelmetlen halált el lehet kerülni! Inkább adjunk le a divatos babakocsi vágyunkat és ne sajnáljuk rá a pénzt. Sok gyerek feltud nőni 1 készüléken.Termékek itt.
Hogyan válasszak légzésfigyelőt? klikk, ha érdekel.
Bébiőr: nagyon hasznos eszköz, ha nagyobb lakásban laktok, esetleg kertetek is van, hiszen hatalmas szabadságot adhat. Bármikor nyugodtan végezheted a dolgod, nem kell percenként hallgatózni, a bébiőr azonnal jelez, ha babád csak mocorogni kezd. Arra mindenképpen érdemes odafigyelni, hogy csakis jó minőségű terméket válasszunk, mert ha rövid a hatótávolsága, vagy a szomszéd rádiója bezavar, akkor semmit sem ér. Termékek itt.
Pihenőszék: zseniális találmány. Engem a kisfiam elkísért benne teregetni, főzni, hajat mosni. Közben énekeltünk, "beszélgettünk".
Ruhanemű:
A babák születéskori súlya nehezen megjósolható, dacára a kiváló ultrahangos technikáknak. Általánosságban elmondható, hogy amennyiben gyermekünk átlagosnak mondható szülők, időben született gyermeke lesz, az 56-os méretű ruhákat nagyon hamar kinövik. Ennek ellenére javaslom, hogy 1-2 darab body és rugdalózó legyen ebből a méretből is, bár úgyis minden látogató hoz még...
A 62-es ruhaméret viszont elég sokáig kellhet, ráadásul ebben a "méretkorban" több okból is érdemes többet beszerezni.
- mi is még kicsit bénázunk rosszul pelenkázunk, kifolyik a pisi, kaki
- a baba is képes olyan kilövéseket produkálni, hogy a legprecízebben felhelyezett pelus sem tartja bent
- még a megfelelő pelussal is kísérletezünk
Választási szempont: KÉNYELEM és EGYSZERŰSÉG
Egy pár hónapos babát baromi nehéz öltöztetni. Nem tartja a kezét, picit nyeklik-nyiklik. Ezért n e vegyél bonyolultan záródó, divatos holmit.
Én imádtam a réklit például. Ma már nagyon ritkán látom bababoltokban és ezek általában nem mintásak és cukik, de nagyon egyszerű a babát beletenni.
Akkor most szánnék 1-2 mondatot az abszolut kezdőkre. Mi micsoda?
- Body: olyan mint egy poló, de alul patenttal záródik, hogy ne csússzon fel. Nyaka vagy patentos, vagy tágulós csónaknyak.
A francia body, vagy rékli elöl lapszerűen záródik és általában madzaggal kötjük meg.
Polót addig nem javaslom, amíg a gyermek nem szobatiszta (vagy nem éppen próbálkozik), mert a body szuperül védi a derekat, a poló pedig állandóan felcsúszik.
Body ne legyen gombos és galléros és a hátul záródót is kerülném.
- Rugdalózó: Van felső része is és lába is. Elöl, vagy hátul patenttal, vagy zipzárral nyitható. Minél nagyobb a nyílás, annál könnyebb a dolgunk a baba belehelyezésével.
Soha ne vegyünk olyan rugdalózót, aminek alul ( a pelusnál) nincs nyílása, mert rémálom lesz a pelenkázás, ráadásul meg is fázhat a baba, ha teljesen le kell venni róla a ruhát. A hátul záródó sem a legjobb, inkább az elöl végig patentos, vagy cipzáros a tuti.
Jó időben ujjatlan verzióban, télen hosszú ujjal.
A rugdalózó az első hónapokban a legkényelmesebb viselet. Akár pizsinek, akár már csúszni mászni ebben a legkönnyebb. A farmer -ami nagyon cuki ugyan- maradjon meg a különleges alkalmakra
- Nadrág: A babáknak nincs szüksége sok nadrágra, ha rugdalózóban jár. 1 cuki farmer megteszi. Ami szerintem mostanában egy szuper találmány és kiválthatja akár a
rugdalózót is, a magas, gumis derekú nadrág. Egy body-val kombinálva egy tavaszi babának alapviselet lehet.
Nyáron viszont egy könnyű, derékban nem szoros rövidnardág és cuki body-val zabálnivaló tud lenni.
- Napozó: Ahogy a neve sugallja, ez egy kifejezetten nyári viselet. Olyan, mint a rugdalózó ( és azok a szempontok is jellemzik a választásnál) csak rövid újjú ( esetleg ujjatlan) és rövid szárú verzióban. Imádtam a gyerekeimet a napozókban és szerintem nekik is nagyon kényelmes volt.
- Sapka – A sapka kérdés mindenkit picit elbizonytalanít. Én összefoglalóan azt tudom mondani, hogy 1 év alatt babánk fejét én mindenkor sapjával védem. Telen a hideg, nyáron a nap, közben a szél miatt. Tavasszal egy könnyű vékony pamut sapka mindenkor elmegy egy alig-alig hajas babánál. A fontos, hogy mindig figyeljünk az anyagra. Szoktam látni 20 fokban is ősszel kötött sapkát. Ilyenkor érdemes végiggondolni vajon mi mit tudnánk elviselni adott hőmérsékleten a fejünkön.
- Zokni – Válasszunk kezdetnek 20-as méretűt, aminek a gumirozása laza, vagy visszahajtott. Utána pedig úgyis észrevétlenül gyarapodni fog, mivel a boltban mindenki beleszeret a mini zoknikba (beleértve magunkat is) és végül minden babának 3-szor annyi zoknia lesz, mint szükséges.
- Overall: Szerintem 1 év alatt csakis ez jöhet szóba. A kabát felesleges télen. Alá normál otthoni viselet, esetleg pulcsi. Azt szokták mondani, hogy sétához mindig 1 réteggel több,
mint, ami rajtunk van. Vannak simán láb nélküli zsákok. Azok a legjobbak!
Autós utak esetében és amikor vásárolunk egy bevásárolóközpontban ne feledkezzünk meg a babánk levetkőztetéséről sem. Nekik legalább annyira melegük van, mint nekünk.
- Kabát: én csak az átmeneti időre ajánlom, amikor még az overáll meleg, de 1 pulcsi kevés. 1 db bőven elég 62-es méretben és talán 2 átmeneti évszakot is kihúzhattok vele.
- Pulóver: Lakásban nincs rá szükség. A rugdalózó alá kerüljön egy body és máris nem fázik a baba.
- Hálózsák: Imádom. Én 5 évesen vettem ki a gyerekemet a zsákból, jóllehet az utolsó évben nem volt könnyű rávaló zsákot találni. Legyen kénylemes, de ne tudjon rácsavarodni. Nyáron vékony pamut, télen bélelt.
- Pizsama: Egy kényelmes pamut rugdalózó a legjobb
- Cipő: Amig nem jár felejtsd el. Felesleges. Egy lábzsák hidegben megteszi!
Egészségügyi dolgok:
- Mérleg: teljesen emberfüggő, hogy szükség van-e rá. Van, akit megnyugtat, van, akit zavar. Amennyiben jobbnak látod beszerezni, próbálkozz inkább a bérléssel, hiszen alig 1-2 hónapig lesz rá csupán szükség, utána elég havonta a védőnéninél megmérni a babád.
-
Hőmérő: sajnos erre biztosan előbb-utóbb szükség lesz. Érdemes olyat választani, aminek rövid a mérési ideje. Lehet már kapni olyanokat, amik a homlokon, vagy fülben mérnek, így elkerülheted a popsi macerát.
- Orrszívó: hasonlóan a hőmérőhöz alapkellék. Jóllehet kellemetlen egy szerkezetnek tűnik, de hidd el nagyon hasznos. Sok komolyabb problémát lehet megelőzni vele.
- Pelenka szemetes: felesleges darab. Nagy és csúnya. Pontosan megteszi a konyhai, maximum naponta leviszed a szemetet ( amúgy is tele lesz)
- Éjjeli fény: szükséges. A legjobbak, azok az éjjeli fények, amik mozgásra aktiválódnak, de az egyszerű konnektorba dugható is megteszi. Arra figyeljünk, hogy ne legyen túl erős a fénye, mert a cél csupán egy kis halovány fény, nem olvasni szeretnénk mellette.
- Gyógyszerek: semmit nem érdemes előre megvenni, hiszen az első otthon töltött napon a doktornéni mindenkit meglátogat és felírja a szükséges alap gyógyszereket, krémeket.
- Pelus: mosható, vagy eldobható... kinek melyik tetszik. Érdemes kisebb mennyiséggel kezdeni, mert nem minden pelus válik be, eltart egy darabig, míg megtaláljátok a leginkább bevállt megoldást. Ez egyébként sajnos minden méretugrásnál így lesz.
- Cumi: 1 db, aztán kiderül, hogy babád egyáltalán elfogadja-e
Konyha, szopizás, etetés
- Cumisüveg: amíg babád kizárólag szopizik nincs is szükség rá. Az első alkalom, amikor szóba jöhet amikor más eteti meg helyetted, akár lefejt anyatejből , de akkor is jobban ajánlom a svéd itatópoharat
- Mellszívó: amennyiben kevés tejed van, akkor szaporítani kell, ha sok érdemes eltárolni a későbbiekre. Bármelyik is a helyzet a mellszívó kelleni fog. Érdemes a kórházban kipróbálni, hogy melyik válik be (kézi,vagy gépi) és utána beszerezni a megfelelőt
- Melltartó betét : mosható, vagy eldobható, kinek melyik tetszik. A rossz minőséggel nagyon szenvedni fogsz, előbb-utóbb úgyis a minőségnél kötsz ki. Elmozdul, alakját veszíti, átázik... ne kísérletezz vele.
- Mellkiemelő, bimbóvédő, szoptatós tea: ráér, amikor felmerül az igény rá. Nem mindenkinek van rá szüksége.
- Anyatej gyűjtő: hajrá sok-sok tejcsi. Ne feledd! Mélyhűtőben akár 6 hónapig is eláll és utána főzeléket sűrűsíthetsz, tápszert egészíthetsz ki vele.

- Cumisüveg-melegítő: amikor megveszed az első cumisüveget értelmet nyer a cumisüveg melegítő is. Olyat érdemes választani, amit autóban, utazáshoz is magaddal vihetsz és viszonylag legyen gyors a melegítési ideje. Különben egy pohár forró vízben állítva is hasonló eredményre jutsz.
- Sterilizáló: A cumik, cumisüvegek, műanyag kanalak, rágókák, szoptatási kellékek mindegyike sterilizálást igényel. A legpraktikusabbak a mikróban használható sterilizáló edények. Olcsóbbak, mint az elektromos és legalább olyan hatékonyak. Már léteznek hordozható cumisterilizálók is, amivel a játszón leesett cumit, vagy utazás közben a kisebb alkatrészeket tudjuk sterilizálni.
Fürdőszoba:
- Vízhőmérő: a picik fürdővizének 37-37,5 fok körül kell lennie. Ez igen szűk tartomány, amit nehéz beállítani a kezünkkel, ráadásul a csapok nagy részénél a hőmérséklet ingadozik. Az alapvető úszó hőmérő mindenképpen szükséges, de már léteznek még praktikusabb eszközök is. A zuhanyra szerelhető hőmérő, ami jelez, ha túl meleg víz folyik belőle, vagy a hőre színt változtató csúszásgátló, ami azt jelzi, ha túl meleg a víz.
- Babakád –Legjobbak az állványosak,hogy ne szakadjon le a derekunk. Nem túl drága, érdemes venni bele csecsemőbetétet, mert az első napokban igen nagy kihívás a fürdetés.
- Csúszásgátló:ha nincs betét a babakádba, vagy a normák kádunkban, akkor feltétlenül szükséges. Termékek itt.
- Babakád szűkítő: nem mondanám alapdarabnak, de babakád nélkül nagyon hasznos lehet, hiszen rengeteg vizet lehet megspórolni vele és sok évig használható. Ajándéknak tökéletes. Itt találod.
- Körömolló: legyen lekerekített és jó pengéjű, különben a puha baba körmöt nem fogja elvágni. Pl. ilyen.
- Babakefe: a pici babák fején sokszor szokott koszmó megjelenni. Ezt a kifejezetten babáknak való kefe rendszeres használatával ( lehet picit durvábban is kefélni) elkerülhető.
- Törölköző – Kapucnis, amivel kiemeled és ráteríted a baba hátára, majd bebugyolálod. Irány a pelenkázó...
- Textilpelenka – 10-15 db minimum kell. Multifunkciós, hiszen a pöfiztetéshez, ágyban, babakocsiban a feje alatt a higiénia biztosítására, barátnőd ruhájáról a szaftos büfi éltávolításáig mindenre használható. Majd mosni-mosni és vasalni. A vasalás nem esztétikai célokat szolgál, hanem sterilizál, ezért mindenképpen ajánlatos piciknél.
Ma már vannak szuper cuki mintás textilpelusok is, amiből 1-2 db jó lehet később kedvenc rongyinak.
Kozmetikumok:
- popsikrém, fürdőkrém gyógyszertári a legjobb
- Popsitörlő, sampon, masszásolaj csakis bőrbarát, szín és illatmentes, lehetőleg bio.
- Köldökápoláshoz fültiszító, steril vatta, alkohol (gyógyszertári)
Úton :
- Babakocsi - Ahány ház, annyi igény! Én nem vagyok híve a több százezer forintos babakocsinak, mert egyszerűen nem tudjuk kihasználni. A mózeskosár maximum 8-10 hónapos korig használható, utána kinövik, nem kényelmes. Akik keresik a babának jó, de nem drága megoldást ajánlom a teljesen vízszintesig dönthető -akár esernyő- babakocsikat, textil mózes betéttel (amit külön lehet megvásárolni). Mi ilyen megoldást választottunk kb. 25.000 forintba került és egyik gyerekem sem panaszkodott.:-)
- Autósülés, vagy mózeskosár: Mózeskosár biztonsági szempontból kevésbé ajánlott, mert ütközéskor, fékezéskor oldalról éri a babát az erőhatás. Autósülésekben csakis a minőségi, jó tesztekkel büszkélkedő nagy márkákat javaslom szakboltokból beszerezni. Kerüljük a hyperes ajánlatokat!
- Napellenző az autóba: nagyon-nagyon fontos gyermekünk védelme a naptól. Autóban különösen erős sugárzás ér minket. Válasszuk az UV védelemmel ellátott árnyékolókat.
- Kenguru, Hordozó eszközök - Akik éreznek magukban kedvet vásárlás előtt mindenképpen kérjenek kölcsön több fajtát is. Nem mindenki alkalmas a hordozás minden típusára.
- Pelenkázó táska: érdemes olyat választani, ami a babakocsira rögzíthető.
- Cumisüveg-termosz: akkor jöhet szóba, amikor a cumisüveg előkerül...
- Utazóágy: akik szeretnek utazgatni, nagyinál tölteni napokat, érdemes egy utazóágyat beszerezni. Ajándéknak szuper. Kérjetek állítható aljú verziót.
Remélem a listában találtok 1-2 olyan ajánlást, ami segíti a döntéseteket! Ha tetszett kérlek oszd meg, vagy írj véleményt, ha észrevételed van. Mindennek örülünk, ami célunkat szolgálja, hogy segítsük egymást a gondtalan babavárásban és nevelésben.
Nagyon jó babavárást!
Amennyiben tetszett babakelengye listánk és szeretnél hasonló írásokat olvasni, iratkozz fel havonta jelentkező hírlevelünkre alábbi űrlap kitöltésével. A leiratkozás bármikor lehetséges, bár garantáljuk, hogy ennek sosem fogod szükségét érezni.