Levegő karbantartás

Télen egy kisgyerekes családban a legnagyobb problémát az állandó légúti betegségek okozzák. Sokan arra panaszkodnak, hogy gyakorlatilag egész télen köhög a gyerekük és nem tudnak kimászni a betegségből. Sajnos a közösségben állandóan jelenlevő vírusok ellen nehéz felkészíteni gyermekünket, de sokan nem tudják, hogy azért vannak eszközök, amivel a betegségek részben megelőzhetőek, illetve könnyebben kezelhetőek. Ezúttal most arra térnék ki, hogyan tudjuk a szoba levegőjének állapotával befolyásolni egészségünket. 

A szoba levegőjének hőmérséklete éjjel és nappal más értéket kell, hogy mutasson. Éjjel 20-22 fok között ideális az alvás. Nem túlöltözve, nem túltakargatva, biztosak lehetünk gyermekünk zavartalan, békés alvásminőségében. Nappal a hőmérsékletet pár fokkal melegebbre 23-24 fok közé állítsuk. Ezen a hőmérsékleten elkerülhetjük a vérkeringés csökkenését, ami a hideg kezecskéken, lábacskákon tudunk érzékelni. Tévhit, hogy a hidegtől leszünk betegek, azonban a hideg miatti csökkent vérkeringés, a nyálkahártya védekező mechanizmusára negatív hatással van, ami miatt ilyenkor sokkal könnyebben fertőződhetünk meg. Ilyenkor jön a torokgyulladás, majd annak minden utálatos következménye, az orrdugulás, orrfolyás, majd a köhögés, ami valóban elhúzódó betegséget eredményezhet.

 Ám a hőmérséklet még nem minden. A szoba levegőjének minősége legalább annyi probléma okozója lehet. Ennek javítására 2 dologra kell figyelnünk.

1/ A levegő páratartalma a fűtési szezon időszakában drasztikusan lecsökken, ami a nyálkahártya szárazságát, irritációt okoz. Az ideális páratartalom 40-60%.  Amennyiben gyermekünk köhögése hetekig kitart, jó okunk van feltételezni, hogy a szoba páratartalmával gond van. Ezt úgy kell elképzelni, mint bőrünk szárazságát. Azt is kenegetjük, nem szabad a légútról sem megfeledkezni.
Ennek megoldására születtek a párásító készülékek.  A szórás igen nagy mind árban, mind minőségben, azonban nagyon fontos, hogy olyan készüléket válasszunk, ami teljesíti az általunk elvártakat. De mik is ezek?
 A legfontosabb a pára milyensége. Minél kisebbre bontja a párásító a víz szemcséit, annál tovább tud eljutni a légző rendszerben a nedvesség, azaz annál jobban hidratált szervezetünk ezen része. 1-5 mikronnál nagyobb szemcsékre bontó készüléknél maximum a padló és arcunk hidratálását oldjuk meg, mérete miatt nem tud tovább jutni szervezetünkben.

Szokták kérdezni mi a különbség a hideg és a meleg párásító között. A válasz egyszerű. A meleg párásító gőzzé alakítja a kikerülő párát, ami érzetben talán kellemesebb (bár én kifejezetten szeretem a friss párát érezni), de előállítása jóval költségesebb, hiszen a melegítéshez plusz energia kell. Előnye, hogy a tisztítással kevesebb gondunk van, hiszen a sterilitást a gőz csíraölő tulajdonsága oldja meg, így ez egy jó megoldás olyan helyeken, ahol a tisztítás körülményes, vagy nehéz gazdáját találni. Pl. munkahelyen, vagy óvodában
A meleg pára kruppal, asztmával küszködőknek kifejezetten ellenjavallott. 

A legújabb ultrahangos párásító technológia előnye, hogy porlasztásos megoldásának köszönhetően kisebb szemcsére bontja a vízet, ami a tüdőbe jutás hatékonyságát jelentősen javítja. A levegőt gyorsabban tölti fel párával, így hamarabb tudunk a szobában ideális körülmény teremteni. Halk és ráadásul jóval olcsóbb működési költségű, ami nem mellékes, mivel aki komolyan veszi a megelőzést napi 2-3 órát is üzemelteti a készüléket. Ráadásul amennyiben betartjuk a tisztítással járó előírásokat, élettartamuk is sokkal magasabb. 

Mi több készülék kipróbálása (majd kidobása) után jutottunk el a Boneco párásító készülékig. Alaposabban utánajárva a többszöri csalódás után rájöttünk, hogy ez nem az a termékkategória, ahol minden termék egyforma, maximum a szép külsőt és a nevet kell megfizetni. Ezért rászántuk a magasabb árat és már 4 éve gond nélkül oldja meg problémás gyermekünk éjszakáit.

Ami külön nagyon szeretek és a Boneco  termékekben egyedülállóan alkalmazható a Salvus vizes inhalálás lehetősége, ami felér egy sóbarlangban töltött kúrával. Ezt a titánium bevonatos membránja miatt tehetjük meg, ami különösen ellenállóvá teszi a savas/lúgos közeggel szemben is.
(Természetesen más készülékbe is lehet tölteni, azonban hosszú távon a membránra a só káros hatással van, hamar tönkreteszi.)
A Salvus vízről többet itt tudhatsz meg, de fontos megjegyezni, hogy sós vízzel eszetekbe ne jusson helyettesíteni, mert a só jelenléte nem mindegy milyen formában van jelen a vízben. A Salvus víz egyébként minden gyógyszertárban és most már sok nagyobb ABC-ben is kapható.
Mire jó a Salvus és hogyan alkalmazzuk?
 A Boneco párásítóba tegyünk 1 pohár Salvus vizet. (Nagyon fontos, hogy a szűrőt távolítsuk el!) Zárkózzunk be egy zárt helységbe (fürdőszoba) napi 2-szer 15-20 percre és lélegezzünk mélyeket. A légutakban lerakódott váladék feloldását csodálatosan elindíthatjuk.
Katt a képre,ha szeretnéd videónkat megnézni a Salvus párásításról. 
 Mi fürdés közben és napi 1-szer egy mesekönyvvel bezárkózva szoktunk sós párásítani, ami kisfiam egyik kedvenc időtöltése szokott lenni. A sóbarlangok is nagyon jótékonyak, de sok időt és pénzt tudunk spórolni ezzel az otthoni megoldással.

Figyelem! Poratkára, penészgombára allergiás gyerekeknél, valamint asztma esetén a párásító készülékek használata nem javasolt!

2/ Kerüljük el az allergizáló anyagok jelenlétét. Padlószőnyeg helyett minél inkább parkettát részesítsük előnyben. A függönyök legyenek könnyen tisztítható, műszálas anyagúak és lehetőleg negyedévente mossuk ki őket. Legyen minél kevesebb textil dekoráció a gyerekszobában.  A pihe-puha takarók, plüssállatok, párnák kedvelt élőhelyei a poratkáknak. Amennyiben gyermekünk kedveli őket, gondoskodjunk a gyakori magas hőmérsékleten történő mosásukról. Sajnos sok szülő a túlzott tisztítószer használattal még tovább rontja az allergia megjelenésének lehetőségét. Rengeteg bio, vagy természetes alapanyagú tisztítószer van már általános forgalomban. Keressük a zöld jelet a csomagolásokon.

3/ Az alapos szellőztetés, ébredés után elengedhetetlen. Sokan sajnálják a kiszökő meleget és épp csak pár percre nyitnak ablakot. Nekik jó hír, hogy a friss, oxigéndús levegőt sokkal könnyebb felmelegíteni, így emiatt nem érdemes spórolni a szellőztetési idővel. Én minden este, amikor lefektetem a gyerekeket, még jól bebugyolálom őket  és kinyitom az ablakot pár percre. Garantáltan könnyebben alszanak el! Csak ablakzárás után ne felejtsük el kivenni a gyerekeket a dunsztból, amit a nyitott ablak miatt kaptak!
A gyerekszobában sokan nem szeretnek növényeket tenni és ezzel jómagam is így vagyok. Azonban fontos tudni, hogy egy nagy nedvességigényű növény biztonságos elhelyezése a szobában nagyon sokat tud javítani a természetes páratartalmon.

4/ Ne dohányozzunk a lakásban!

Mindezek betartásával nemcsak gyermekünk, hanem saját életünk minőségén is tudunk javítani. Remélem találtok a cikkben olyan ötletet, amit érdemesnek tartotok a kipróbálásra és segíteni fog a légúti problémák megelőzésében, leküzdésében.

Amennyiben tetszett a cikk és szeretnél hasonló írásokat olvasni, iratkozz fel havonta jelentkező hírlevelünkre alábbi űrlap kitöltésével. A leiratkozás bármikor lehetséges, bár garantáljuk, hogy ennek sosem fogod szükségét érezni.

Email címem megadásával hozzájárulok, hogy a gyerekbiztos.hu oldal üzemeltetője havi magazinját részemre megküldje. Nyilatkozom, hogy az adatvédelmi tájékoztatót elolvastam és elfogadtam. ( https://www.gyerekbiztos.hu/vasarlasi_feltetelek_5 )

Köszönünk minden megosztást a közösségi fórumokon, vagy bármilyen észrevételt, ötletet szívesen fogadunk emailben alábbi linkek segítségével.

Sommer Ági

Forrás: egészsgétükör

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog