Mérgező növények sorozatom első részében kicsit sokkoltalak Titeket. Gondolom sokan pánikszerűen figyelik azokat a növényeket, amik felkerültek a „halálosan komoly” listára. Szerintem ez nem is baj, hiszen jó, ha ismerjük a környezetünket és az abban rejlő veszélyeket és ezzel együtt szeretjük. ( Ha előbb elolvasnád az első részt katt ide.)
Én imádom a növényeket, legyenek azok erdőkben, vagy a kiskertünkben. Örömmel vonom be a gyerkőcöket a növekedésük szépségébe, hogy egyszer még semmi sem látszik és a következő alkalommal már hosszú száron bimbót látunk. A növények segítségével nagyon szuperül lehet gyermekeinkkel érzékeltetni a világ működését és az ő növekedésük mechanizmusát is.
Ezúttal olyan növényeket szeretnék előtérbe helyezni, amik ugyan kevésbé veszélyesek, viszont nagyon közel vannak hozzánk és gyermekünk sokkal könnyebben kerülnek kapcsolatba velük. Ők a szobanövényeink, akik tartják bennünk az életet, amíg nem tudjuk a teraszunkat, vagy a kertet birtokba venni, azaz az év több mint felében és persze nyáron sem feledkezünk meg róluk.
A szobanövények között 2 csoportot különböztetek meg. Az egyik az időszakosan háztartásunkba kerülő virágzók, amik levirágzás után jó esetben a kertbe kerülnek, vagy szépen elhalnak. A másik az évekre választott zöld növényeink. Ez utóbbi kiválasztásakor és elhelyezésekor kell különösen körültekintőnek lenni, ha kisgyermekünk van. Ebben a részben ez utóbbival foglalkoznék.
Több fajtája is létezik, nekünk ilyen van: Nekem személyes kedvencem és kisgyermekek mellett is a lakásunk dísze a csodálatosan fényes levelű és viszonylag igénytelen fikusz.
Szerintem csodaszép, de sajnos a szárban és a levélben lévő tejnedv mérgező, így egy elrágcsált darabka erős hasfájást, hasmenést, hányást eredményezhet. Célszerű magasra, elzárható helységbe tenni, mert például a mi növényünk télen potyogtatja a leveleit, így könnyen gyermeked kezébe kerülhet.
Ha azt látod, hogy éppen rágcsálja, mosd ki a száját és itass vele sok vizet és aktív szenet. Célszerű felkeresni/felhívni egy orvost is.
Rögtön utána egy növény, aminek már a neve is visszataszító, de nekem még személyes negatív érzelmeim is kapcsolódnak hozzá.
Nem szeretnék senkit megbántani, akinek a kedvenc növénye az anyósnyelv, de őszintén nehezen találom meg benne a szépséget.
Pedig igyekeztem egy igazán ízléses képet is betenni.
Nos, gyerek mellett nem igazán ajánlatos anyósnyelvet tartani, mert a mérgező tejnedve mellett, ami a szárában található és hasmenést, hányát okozhat, kifejezetten veszélyes a szúrós vége is a rohangáló gyermekekre nézve.
Buzogányvirágnak is nevezett difenbachia könnyen felismerhető mintás leveléről és bunkós virágáról. Én azért szeretem, mert az esőerdőket idézi, azonban legalább annyira alattomos is, mint a dzsungel.
Virágának, vagy levelének rágása után szinte azonnal kifejezetten kellemetlenül égető, maró érzés jelentkezik mind a száj külső, mind belső részén. A nyálkahártya megduzzadása igazán veszélyes, ami nyelési nehézségi súlyosbodhat, ami miatt érdemes orvoshoz fordulni. Elsősegélyként mossuk ki gyermekünk száját, jégkockával hűthetjük és sok vizet kell adni neki.
A trópusokat idéző télikertek másik nagy kedvence a filodendron, avagy könnyezőpálma.
Ez a gyönyörű növény a virágán kívül ( amit életében egyszer hoz, így kevésbé tekinthető mindennapos veszélyforrásnak) sajnos a léggyökereiben rejtegeti mérgeit. A folyadékszerű anyag már a bőrre jutva égési sérüléseket, a nyálkahártyán pedig erős nyelőcsövi duzzanatot okoz, ami komoly légzési problémához vezethet, így azonnal orvoshoz kell fordulni.
A bőrön jelentkező pírt mossuk le szappanos vízzel. Ha nem csillapodik, ezzel a tünettel is forduljunk orvoshoz.
Végére hagytam azt a szobanövényt, ami szerintem minden növényszerető háztartásban fellelhető, mivel gyönyörű színes, ugyanakkor könnyen kezelhető.
Ő a kroton.
Azonban a rossz hír az, hogy ennek a szépséges növénynek a levelének és szárának a nedve az össze fent említett tünetet képes önmagában produkálni. Így a lenyelve erős hányást, hasmenést. A torokban, szájban maró, égető érzést, bőrön viszketést kipirosodást okoz.
A teendő a bőrön szappanos lemosás. A szájban alapos öblítés, jégkockás tünetenyhítés, sok-sok víz és 2 éves kor fölött hánytatás.
Amennyiben ezekkel a növényekkel találkozik gyermeketek és bármilyen tünetet tapasztalsz, mindenképpen javaslom az orvossal történő konzultációt és az alapján a további teendőket.
Itt szeretném felhívni figyelmeteket egy nagyon fontos dologra. Sok szülő hajlamos legyinteni arra, ha gyermeke földet eszik, hiszen ettől lesz ellenálló. Ez igaz is, amikor a nagyi kertjében bóklászik, azonban a szobanövények ( és balkonnövények ) esetén nagyon nem.
Minden boltban vásárolt föld tartalmaz műtrágyát, a növények növekedését serkentő vegyi anyagokat. Nem beszélve arról, hogy mi is hozzáadunk locsoláskor további tápszert, aminek tartalmát, akár a flakonon el is olvashatod. Hát ezek az anyagok nagyon nem szerencsés, ha gyermekünk szervezetébe kerülnek, így érdemes ezt megakadályozni. Én is híve vagyok annak, hogy gyermekünket meg kell tanítani arra, hogy mit szabad és mit nem, így nem feltétlenül kell mindent magasra helyezni, de figyeljünk oda milyen növényt választunk, milyen földet teszünk bele és amíg babánk pici felejtsük el a tápszert.
Figyelem! A nagyi, gyakran látogatott barát lakásában is érdemes körbepillantani és megtenni a legégetőbb óvintézkedéseket és felhívni az érintettek figyelmét arra, hogy mire figyeljenek.
A sorozat előző részében is leírtam, de minden részben megteszem, hogy hova érdemes fordulni.
Amit mindenképpen tudni kell!
Ha gyermeked kezében, szájában ilyen, vagy más ismeretlen növényt találsz, hívd alábbi számot:
Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat 24 órás Ingyenesen hívható szám: 06 80 20 11 99
vagy a Heim Pál Gyermekkórház toxikológiai ügyeletét: 06 1 333 5079
Ők tudnak segíteni akkor, ha a növényt pontosan be tudod azonosítani, hogy mit érdemes tenni. Ha tudod, hogy veszélyes növénnyel van dolgod, azonnal menj kórházba és vidd magaddal a növényt.
2 éves kor alatt semmiképpen se hánytasd meg a babád! Tejet semmiképpen ne adj, mert az segíti a felszívódást. 2 év felett már megpróbálkozhatsz a hánytatással. Ehhez itass vizet gyermekeddel és a pici kezével ingerelhető a garat hányásra.
Ha nem láttál semmit, de alábbi tüneteket tapasztalod, szintén fordulj orvoshoz:
hirtelen jött hányás, hasmenés, váratlan légzési nehézségei támadnak
viselkedése megváltozik, ingerlékeny lesz, izzad, kipirosodik, vagy furcsa színűvé változik a bőre
szédül ( esetleg el is veszíti az eszméletét ), mozgása bizonytalanná válik, görcsöl
A következő részben folytatjuk a szobanövényekkel, de immár a virágzó, gyönyörűen csábító kedvenceink kerülnek palettára.
Ha érdekel az írás iratkozz fel a hírlevélre, vagy írj egy email-t a someideabt@gmail.com címre és kérd az ingyenes mérgező növény sorozatot, hogy ne maradj le egyetlen részről sem. Az első részt, ha szeretnéd elolvasni klikk ide.
Alul könnyen megoszthatod a cikket facebookon, google+-on barátaiddal, sőt örülnék, ha kommentjeiddel véleményeznéd a cikk hasznosságát.
Köszönöm:
Sommer Ági
forrás: növényorvos, wikipedia