A mérgező növények sorozatunk első részében a top6 legveszélyesebb növényt emeltük ki (http://www.gyerekbiztos.hu/blog/mergezo-novenyek-abc-1-resz-22), majd a 2.részben a zöld szobanövények kerültek terítékre ( http://www.gyerekbiztos.hu/blog/mergezo-novenyek-abc-2-resz).
Ezúttal a virágzó szobanövényeken a sor.
Gyermekeinket minden szép, színes és vonzó dolog kipróbálásra sarkall és mivel a picik tapintásuk, ízlelésük segítségével fedezik fel a világot, így a most következő növények fokozott figyelmet igényelnek.
A tavasz első csodálatos növénykéi szinte egyetlen lakásból sem hiányozhatnak, hiszen színes virágukkal reményt adnak, hogy lassan jön a jó idő. Ezek szinte kivétel nélkül hagymás növények, amik sajnos mérgezőek, hányást, hasmenést, gyomor irritációt okoznak, sőt durvább esetben akár bénulást, ájulást is előidézhetnek. A jó hír, hogy a gumókhoz viszonylag nehezen jutnak hozzá gyermekeink, de azért fontos, hogy ne a szobájukba és ne elérhető magasságba legyenek ezek a szemgyönyörködtető virágok. Ezek közé a növények közé soroljuk:
Sáfrány: Tulipán: Jácint:
A tulipánról még érdemes tudni, hogy levele és virága is veszélyes, mert égető érzést okoz a szájban, sőt a bőrön is. Lenyelve pedig szívünkre és keringési rendszerünkre jelent veszélyt, amely akár bénulást is okozhat!
A jácint levelében lévő alkaloidok is okozhatnak irritációt a nyálkahártyával érintkezve (szájba kerülve), így amikor gyermeked kezébe adod a letépett virágot, utána mindenképpen érdemes kezet mosni vele a biztonság kedvéért.
A tavasz másik nagy kedvence a primula, vagy szobai kankalin. Ennek a kedves kis növénynek a levélszőrei tövében található meg az a tejnedv, ami az érzékeny gyermekünk bőrén viszketést, bőrpirosodást, rosszabb esetben hólyagot idéz elő. Nem kell ez eseten megijedni. Egy alapos meleg vizes kézmosással máris megoldjuk a problémát. Ráadásul ezt a növényt is folyamatosan gén kezelik, így az esetek nagy részében a hibrid növénnyel van már dolgunk, ami nem okoz hasonló tünetet.
Egész évben népszerű szobai növényünk a ciklámen, amelynek ugyan virága is enyhén mérgező (hányással, hasmenéssel járhat fogyasztása), azonban a gumója az igazán figyelemre méltó ennek a növénynek is. Már kis mennyiség szervezetbe jutása is komoly emésztőrendszeri panaszokat okozhat, de 2 gumónál több fogyasztása görcsös állapotot, vagy légzési elégtelenséget is képes előidézni. Mindenképpen tartsuk távol gyermekünktől.
Az én személyes kedvencem az Amarillisz, vagy hölgyliliom, aminek minden része mérgező. Gyermekeinkre lehullajtott szirmai jelenthetnek veszélyt, de mi is vigyázzunk vele, mert akár gondozáskor is kezünkre kerülhet a tejnedve, ami bélpanaszokat okozhat.
Nálam mindig a karácsonyi időszak kezdetét jelzi a Mikulásvirág. Piros virágai nemcsak minket, hanem gyermekeinket is vonzzák és mindent megtesznek azért, hogy elérjék. Azonban a Mikulásvirág az Amarilliszhez hasonlóan tejnedvet tartalmaz, ami bőrre, vagy nyálkahártyára kerülve is irritációt és kellemetlen gyomor panaszokat okozhat. Itt is érdemes odafigyelni arra, hogy ne csak magasra helyezzük a növényt, hanem ügyeljünk arra, hogy a lehullott levelek se legyenek elérhetőek gyermekünk (háziállatunk) számára. Sőt minden esetben, amikor összegyűjtjük a lehullott levelet, vagy hozzáérünk gondozás közben a növényhez alaposan mossunk utána kezet!
Az Azálea nem csak a kertekben található meg, de egyre gyakrabban költözik be szobánkba is, hiszen igen gazdagon és hosszú időn keresztül ajándékoz meg minket szépséges virágaival. Azonban ezek a gyönyörű virágok erős mérget tartalmaznak, amit mindenképpen érdemes komolyan venni. Fogyasztásuk fájdalmat, bénulást, sőt előfordul, hogy halált is okozhat. Gyerekek mellett nem javaslom, hiszen virágait igen gyakran hullatja.
Még pár ritkábban előforduló virágos szobanövényünkre hívnám fel a figyelmet.
Pompás kutyatej Kála Flamingóvirág


A flamingóvirág virága és a pompás kutyatej tejnedve bőr- és nyálkahártya irritációt okoz, de önmagában szúrós tövisei miatt sem igazán való kisgyerekes otthonba.
Végül a Kála, amelyet sokszor kapunk vágott formában, azonban kevesen tudják, hogy az egész növény mérgező. Bőrgyulladást, nyálkahártya irritációt, görcsöket, légzésbénulást okoz.
Immár három részen keresztül azt bizonygatom, hogy szinte minden számunkra kedves növény valamelyik része kisebb-nagyobb részben mérgező.
Pedig nem ez a célom. Sőt a sorozat utolsó részében kifejezetten azt szeretném majd megmutatni, hogy mely növényeket ajánlom kifejezetten az otthonotokban. Ezek a növények a könnyen kezelhető és egészséges levegőért felelő növénykék lesznek.
Addig is a sorozat folytatódik. A mérgező növények ABC 4. részében kimegyünk a kertbe, illetve a kirándulások helyszínére, az erdőkre, mezőkre. Tartsatok velem legközelebb is! Iratkozz fel az oldal bal sávjában lévő „hírlevél feliratkozás” lehetőségnél, vagy regisztrálj ezen a linken ( feliratkozás ), hogy ne maradj le egyetlen praktikus tanácsról, vagy újdonságról sem.
Végül, amit minden részben fontosnak tartok elmondani:
Figyelem! A Nagyi, gyakran látogatott barát lakásában is érdemes körbepillantani és megtenni a legégetőbb óvintézkedéseket és felhívni az érintettek figyelmét a veszélyes helyekre.
Amit mindenképpen tudni kell!
Ha gyermeked kezében, szájában ilyen, vagy más ismeretlen növényt találsz, hívd alábbi számot:
Egészségügyi Toxikológiai Tájékoztató Szolgálat 24 órás Ingyenesen hívható szám: 06 80 20 11 99
vagy a Heim Pál Gyermekkórház toxikológiai ügyeletét: 06 1 333 5079
Ők tudnak segíteni akkor, ha a növényt pontosan be tudod azonosítani, hogy mit érdemes tenni. Ha tudod, hogy veszélyes növénnyel van dolgod, azonnal menj kórházba és vidd magaddal a növényt.
2 éves kor alatt semmiképpen se hánytasd meg a babád! Tejet semmiképpen ne adj, mert az segíti a felszívódást. 2 év felett már megpróbálkozhatsz a hánytatással. Ehhez itass vizet gyermekeddel és a pici kezével ingerelhető a garat hányásra.
Ha nem láttál semmit, de alábbi tüneteket tapasztalod, szintén fordulj orvoshoz:
hirtelen jött hányás, hasmenés, váratlan légzési nehézségei támadnak
viselkedése megváltozik, ingerlékeny lesz, izzad, kipirosodik, vagy furcsa színűvé változik a bőre
szédül ( esetleg el is veszíti az eszméletét ), mozgása bizonytalanná válik, görcsöl
További szép nyarat kíván:
Sommer Ági
gyerekbiztos.hu
Forrás: wikipedia, novenyorvos