Takarékosság világnapja

Október utolsó munkanapja a takarékosság világnapja. Ennek alkalmából összeszedtem pár olyan praktikus segédeszközt, amellyel könnyen tudunk spórolni kiadásainkon és sok esetben még környezetünk számára is kevesebb terhelést okozunk.

Víz:

A leggyakoribb pazarlás egy kisgyermekes családban a víz használatában keresendő. A soha véget nem érő kézmosás szinte minden kisgyerekes számára ismert helyzet. (Vagy ennek pont az ellenkezője, ami szintén nem túl jó.) A takarékoskodás első lépéseként tanítsuk meg gyermekünket helyesen kezet mosni.

1. TIPP Használjatok inkább szappant! Amellett, hogy a puha baba kezet nem károsítod felesleges kémiai anyagokkal még sokkal alaposabb kézmosást tudsz vele elérni. Ugyanis a szappan csak akkor habzik, ha azt alaposan megforgatod a kezedben. Ezzel ellentétben a folyékony kézmosókat rányomjuk a kezünkre és lemossuk azt rögtön anélkül, hogy a kezünkön mindenhol lemostuk volna a koszt. Azokat a szappanokat keresd, amelyek természetes összetevőket tartalmaznak. Nem kell illet, nem kell sok hab. Én a bio szappanok híveként az
Earth Friendly Baby termékét használom.
Helyes kézmosás lépései:
- kéz és szappan benedvesít, csap elzár
- habosítsuk fel a kezünkben a szappant alaposan, ügyelve, hogy a kézfejre is jusson
- öblítük le a szappant ( sokkal egyszerűbb, mint a fel nem habosított kézmosót, ami általában a kézen marad)
- kéztörlés alaposan (Ezt is hajlamosak vagyunk elhanyagolni, pedig nagyon fontos része a kézmosásnak.

2. TIPP Kádban fürdés okosan
Eszem ágában sincs senkit lebeszélni, hogy gyermekének megadja a kádban pancsolás élményét, annak ellenére, hogy igen költséges "játszótér". 
Inkább ajánlok egy szerkezetet, amivel csökkenteni tudod a ennek költségét. Szerintem zseniális találmány és eddig mindenki csak dicsérte, aki kipróbálta.
A kádszűkítő egy szuper egyszerűen felszerelhető szerkezet, amellyel gyermeked méretéhez igazítva tudod szabályozni a feltölteni kívánt kád méretét.
A spórolás kézzel fogható.
1 év alatt akár 20.000 forintot is tudsz megtakarítani. Részletekért ide kattints és keresd a "leírás" fület.

3. TIPP Kádtöltés megfelelő vízhőmérsékleten
Gyakori jelenség, hogy a csapból folyó víz hőmérsékletét kezünkkel nehezen tudjuk megítélni és mire kiengedjük a vízet rájövünk, hogy túl meleg és hűteni kell. Ezzel tovább növelve a vízfogyasztást. A digitális fürdővíz hőmérő egy zuhanyrózsára szerelhető egység, ami már akkor jelzi a víz hőmérsékletét mikor kiengedjük, így pontosan betudjuk állítani a hőmérsékletet. A szerkezet túl meleg víz folyása esetén riaszt, így elkerülhető a túlmelegedés.
A termékről itt olvashatsz többet.

4. TIPP víztakarékos csap
Kaphatóak már olyan csapok, amelyek már rendelkeznek a takarékos funkcióval, azonban már meglévő csapokat is tudunk felszerelni ilyen szerkezettel. Hihetetlen, hogy ilyen egyszerűen, észrevétlenül mennyit tudunk sprólolni.
A víztakarékos csapról itt találsz leírást.

Áram

Az áramfogyasztás mérsékléséhez 2 egyszerű és már jól ismert módszert tudok ajánlani.

5. TIPP válts energiatakarékos izzóra
Nem is részletezném, hiszen ez szinte már minden háztartásban ismert. Ám van ennél egy jóval kézenfekvőbb, ám annél nehezebben bevezethető spórolási módszer:

6. TIPP tanítsd meg gyermeked lekapcsolni maga után a lámpát
Gondolhatod magadban, hogy feltaláltam a spanyol viaszt, de azt is mondjam meg hogyan. Hát jó! Kezd időben! Ehhez létezik egy egyszerű magyar találmány, amely akkor kezdi a lámpa lekapcsolására szoktatást, amikor a gyermekekben még buzog a tettvágy és az önállóság és büszkék arra, ha valamit maguknak elintézhetnek.
Kezd már 2 évesen, amikor már egyedül képes pisilni és/vagy kezet mosni és meglátod amellett, hogy megspórolsz magadnak jónéhány utat a villanykapcsolóig, gyermekednek is beépül automatikusan, hogy lekapcsolja maga után a lámpát.
A villanykapcsoló segédeszközről itt találsz információt.

GÁZ:

7.TIPP egyedi fűtésszabályozás: Akik megtehetik, hogy csökkentsék gázszámlájukat a fűtés szabályozásával azoknak nagyon ajánlom az egyedi fűtésszabályozó rendszer felszerelését. Ennek van egyszerűbb verzója, amikor a radiátor akkor engedi át csak a meleg vízet, amikor szükség van rá a kívánt hőmérséklet eléréséig, de a rádióvezérlésű egységek arra is képesek, hogy maguknak kérjenek meleg vízet akkor is, ha minden más helységben nincs rá szükség. A mi háztartásunk az első évben a beszerelés után közel 100.000 forint spórolást mutatott ki. Ennek segítségével elkerülhető a túlfűtés a gyerekszobában, ami egyébként sem szerencsés pici babák esetében. Tedd zsákba, 21.5 fok és a baba békésen fog szunyókálni anélkül, hogy megfázna.

Remélem cikkemben találtok olyan tippet, vagy eszközt, amit hasznosnak találtok és a megspórolt pénzecskét természetesen rátudjátok költeni gyermeketekre.
Amennyiben tetszett a cikk kérlek oszd meg alábbi fórumokon, vagy írj nekünk, ha van véleményed, további ötleted. Hogy ne maradj le egyetlen hasznos ötletről sem íratkozz fel hírlevelünkre.

Email címem megadásával hozzájárulok, hogy a gyerekbiztos.hu oldal üzemeltetője havi magazinját részemre megküldje. Nyilatkozom, hogy az adatvédelmi tájékoztatót elolvastam és elfogadtam. ( https://www.gyerekbiztos.hu/vasarlasi_feltetelek_5 )

Sommer Ági

Tartalomhoz tartozó címkék: Blog